• Cygan

Highline co i jak (Drzewa jako stanowiska)

Aktualizacja: 30 kwi 2020

Tutaj powstanie wpis na temat aby przecwiczyć sobie na sucho bez wysokości powieszenie taśmy highline. Później dojdzie tylko wysokość a wiedza już będzie :) Aby powiesić bezpiecznie taśmę highline używając drzew jako stanowiska należy posiadać umiejętności aby zawiązać tie-off

Link do tutoriala:

https://www.youtube.com/watch?v=GESvhqrdRkw

Oraz węzeł na taśmie back-upowej o nazwie frost knot

Link do tutoriala:

https://www.youtube.com/watch?v=2lFeYt6MUWQ Sprzęt potrzebny aby powiesić taśmę highline z drzewami jako stanowiska: 1. Zawiesia z ang. slings (sztuk: minimum 4)

Używając stanowisk jako drzew polecam używania zawiesi transportowych, ich cena oraz bezpieczeństwo to niezwykła przewaga nad innymi rozwiązaniami. Napisane 1T na zawiesiu nie oznacza ze wytrzymuje 1 tone. WLL 1T to zakres pracy, zawiesie ma współczynnik bezpieczeństwa 7:1 czyli 7 x 1T = 7T. Zawiesie zrywa się dopiero przy 7 tonach! (BOMBER!)


2. Szekle z ang. shackle's (sztuk: minimum 4)


Istnieją dwa rodzaje szekli których możemy stosować na taśmach highline. Są to soft-szekle oraz szekle wykonane ze stali nierdzewnej 12mm. Ważne aby używać szekli które mają certyfikaty, skąd wiemy ze szekla je ma? Na szekli możemy odczytać numery oraz jej parametry wytrzymałościowe, jeśli szekla ich nie ma, nie możemy jej używać. Nie używamy szekli ocynkowanych bądź kupionych w castoramie.


3. Banan z ang. weblock's (sztuk: minimum 1)Istnieją dwa rodzaje potocznie nazywanych przez Polaków weblocków bananami. Banany różnią się sobą wagą, funkcjonalnością oraz designem lecz wszystkie pełnią tą samą funkcje. Blokują taśmę a jednocześnie pozwala nam wybrać luz na taśmie. Główny podział to banany pod soft-release albo pod szekle, istnieją już banany uniwersalne lecz ich cena jest również niezwykła.


4. Taśma z ang. webbing (im dłuższa tym lepsza :) )Istnieje szereg taśm slacklinowych, taśmy highline posiadają dwa najważniejsze parametry: wytrzymałość oraz rozciągliwość. Taśmy powinny mieć wytrzymałość w okolicach 3 ton albo więcej, nie używamy taśm 2 tonowych a przenigdy ale to nigdy taśm 1 tonowych!


Rozciągliwość, na krótkich taśmach highline używamy dużo rozciągliwych taśm, ile to dużo? Na taśmach do 30m długości nie schodziłbym poniżej 10-12%. Powyżej 30 metrów możemy użyć taśm nieco mniej rozciągliwych lecz wciąż nie schodziłbym poniżej 7%. Dopiero przy taśmach powyżej 200m długości polecam taśmy o rozciągliwości 3-4%. Ciekawostka Taśmy na których wykonujemy tricki używamy taśm o rozciągliwości ponad 20% a gdy wieszamy taśmy powyżej 500m używamy taśm o rozciągliwości 1-2%


5. Soft release (sztuk: 1)Soft release jest to taśma pozwijana z przynajmniej 6 przełożeniami. Dzięki softowi możemy sprawnie luzować taśmę bądź przy użyciu klamerek również napinać taśmę. Jak napinać taśmę softem znajdziesz tutaj: http://slackline-koszmarek.blogspot.com/2016/03/system-ala-janki-czyli-soft-release-z.html?spref=fb. Ważne aby zabezpieczyć softa aby się nie luzował sam z siebie i miał co najmniej 6 przełożeń bo to oznacza dużą wytrzymałość.


6. Ringi oraz lonża (ringi sztuk 2, lonża sztuk 1)

Tutaj znowu powiem krótko, nie oszczędzamy na tych komponentach. W Slacku każdy element jest zabezpieczamy podwójnie więc używamy dwóch ringów oraz sama lonża jest przepleciona jedna przez drugą czyli żaden element nie jest pojedynczy. Ringi również kupujemy tylko z oznaczeniami posiadanymi oznaczeniami wytrzymałościowymi.


7. System napinający taśmę


Pewnie skoro myślisz o highlinie wiesz że trzeba napiąć taśmę, istnieje wiele sposobów napinania, patenty różnią się ponownie funkcjonalnością oraz łatwością i ceną. Obecnie na highlinie najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest (petram cito + hangover), dobrą alternatywą są klamerki i napinanie softem bo ten sposób jest o wiele tańszy. System oparty na bloczkach obecnie nie polecam bo jest ciężki i drogi, chodź powoli systemy wracają do łask z racji tego że trick-highlinerzy napinają ponownie dość mocno taśmy.


8. Tejp


Bez niego nie obejdzie się żaden highliner. Obecnie w slacku występują tzw. firanki powstają one z tego względu że łączymy taśmę główną (maina) z zabezpieczającą (back-upem) przy użyciu właśnie tejpa. Jak tejpować taśmę aby działało to najlepiej znajdziecie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=4MRoBEHN2mk


9. Dodatkowe elementy Tutaj należy wymienić bez wątpienia: Owijki (sztuk min. 2) Karabinki stalowe Maillony 10mm Parę metrów liny Parę metrów dodatkowej taśmy Rep sznurek aby przeciągnąć taśmę

Bez tych elementów będzie ciężko się obyć ale ich ilość i potrzeba zależy od wielu czynników które są mocno indywidualne od miejscówki, stąd wiele osób dodając na Slackmapie spota piszę co należy zabrać dodatkowo aby powiesić highline.


Gdy posiadamy już wszystkie elementy możemy przejść do wieszania taśmy. Zaczynamy od znalezienia solidnych drzew, tutaj solidne mam na myśli o co najmniej 1,5m obwodu w miejscu którym chcemy powiesić taśmę. Robiąc wyliczenia 1,5m jest bezpieczne i wytrzyma siłę jaką działamy na taśmę lecz nigdy nie wiemy jak ukorzenione jest drzewo dlatego trzeba pamiętaj że drzewo drzewu nie równe. Tak samo odradzam używania suchych drzew.


Pierwszego stanowisko

Gdy mamy już znalezione dobre drzewa zaczynamy tworzenie stanowisk. Zakładamy owijkę, na owijkę zakładamy zawiesie i wiążemy je na krawat, do zawiesia przychodzą dwie szekle. Przez taśmę ów wcześniej stejpowaną zakładamy ringi razem z lonżą. Lonże przywiązujemy tak aby nam nie uciekła na środek taśmy (Najlepiej do szekli). W szeklę wkładamy nasze końcówki taśm z pętlami. Jako zabezpieczenie używam najczęściej karabinka stalowego który wpinam w dwie szekle, od karabinka ciągnę line do innego drzewa które jest najbardziej ustawione w linii naszego przyszłego hajka jeśli takie są, jeśli ich nie ma to wtedy wykorzystuje to samo drzewo. Końcówka liny przychodzi do maillona bądź szekli czy karabinka stalowego a ten element dalej do zawiesia które opasa drzewo (dajemy liny maksymalnie 1m luzu aby lina nie była napięta ale też żeby nie leżało jej 20 metrów). Jedno stanowisko gotowe.


Teraz możemy przejść z taśmą na drugą stronę jeśli nie możemy tego zrobić używamy czegoś co będzie w stanie przetransportować nam naszego repa (cieńszy sznurek). Ja kiedyś używałem do tego łuku albo kamienia, obecnie robię to dronem. Drugi koniec taśmy przywiązujemy do repa a osoba po drugiej stronie na drugim stanowisku albo nawet my sami ciągniemy za repa przyciągając do siebie taśmę.


Drugie stanowisko

Zanim przyciągniemy taśmę, warto przygotować sobie już stanowisko. Robimy wszystko analogicznie względem pierwszego tylko teraz dokładamy softa oraz banana. Gdy Przyciągniemy taśmę wpinamy ją w już gotowe stanowisko czyli maina wpinamy do banana a na taśmie back upowej wiążemy węzeł frost knota i wpinamy do szekli od back-upu. Gdy nie zapomnieliśmy o lonży sprawdzamy czy taśma nie jest przekręcona i czy wszystko się ładnie ułożyło. Gdy to już za nami możemy przejść do napinania taśmy, po zakończeniu napinania na bananie zawiązujemy węzeł tie-off i skracamy jeśli trzeba węzeł frost-knot na back upie aby firanki nie były wielkie że bardziej wyglądają na okna. Teraz zostało nam pójść po lonże, założyć uprząż zawiązać ładną ósemkę i wbijać na taśmę! Z ważnych to pamiętajcie aby się asekurować przy krawędziach, podczas wydawania taśmy i kiedy tylko się da! Jak moje słowa dla was to za mało to poczytajcie wypowiedź Macieja: http://kuglarstwo.pl/highline-ostrzezenie-na-wypadek/

117 wyświetlenia0 komentarz

©2020 by OdzeradoHighlinera. Stworzone przy pomocy Wix.com