• Cygan

Highline co i jak? Drzewa jako stanowiska

Zaktualizowano: 7 lut 2021

Z tego postu dowiesz sie jak przećwiczyć na sucho, bez wysokości powieszenie taśmy highline. Później dojdzie tylko wysokość, a wiedza już będzie! :) Aby powiesić bezpiecznie taśmę highline używając drzew jako stanowisk należy posiadać umiejętność wiązania tie-off:oraz węzła na taśmie back-upowej o nazwie frost knotLista potrzebnego sprzętu, aby powiesić highline z wykorzystaniem drzew jako stanowisk:

1. Zawiesia z ang. slings (sztuk: minimum 4)

Wykorzystując drzewa jako stanowiska, polecam używać zawiesi transportowych. Ich cena oraz bezpieczeństwo to niezwykła przewaga nad innymi rozwiązaniami. Napisane 1T na zawiesiu nie oznacza ze wytrzymuje 1 tonę. WLL 1T to zakres pracy; zawiesie ma współczynnik bezpieczeństwa 7:1 czyli 7 x 1T = 7T. Zawiesie zrywa się dopiero przy 7 tonach! (BOMBER!)


2. Szekle z ang. shackle's (sztuk: minimum 4)


Istnieją dwa rodzaje szekli, które możemy stosować na taśmach highline. Są to soft-szekle oraz szekle wykonane ze stali nierdzewnej 12 mm. Ważne, aby używać szekli które mają odpowiedni certyfikat. Skąd wiemy ze dana szekla go ma? Na szekli powinny być umieszczone numery oraz jej parametry wytrzymałościowe. Jeśli szekla ich nie ma, to nie możemy jej używać. Nie używamy szekli ocynkowanych lub kupionych w Castoramie.


3. Banan z ang. weblock's (sztuk: minimum 1)Istnieją dwa rodzaje weblocków, potocznie nazywanych bananami. Różnią się od siebie wagą, funkcjonalnością i designem, ale wszystkie pełnią tę samą funkcję, czyli blokują taśmę ale jednocześnie pozwalają wybrać luz na taśmie. Główny podział to banany pod soft-release i pod szekle. Istnieją też banany uniwersalne, ale ich cena jest hmm... niezwykła.


4. Taśma z ang. webbing (im dłuższa tym lepsza :) )Istnieje szereg taśm slacklinowych. Taśmy highline muszą spełniać dwa najważniejsze wymagania: wytrzymałość oraz rozciągliwość. Taśmy powinny mieć wytrzymałość w okolicach 3 ton albo więcej.


Nie używamy taśm 2-tonowych, a przenigdy, ale to nigdy taśm 1-tonowych!


Rozciągliwość. Na krótkich taśmach highline używamy bardzo rozciągliwych taśm. Ile to "bardzo"? Na taśmach do 30 m długości nie schodziłbym poniżej 10-12%. Powyżej 30 metrów możemy użyć taśm nieco mniej rozciągliwych, ale wciąż nie schodziłbym poniżej 7%. Dopiero przy taśmach powyżej 200 m długości polecam taśmy o rozciągliwości 3-4%.

Ciekawostka Taśmy na których chcemy wykonywać tricki powinny mieć rozciągliwość ponad 20%.

Gdy wieszamy taśmę powyżej 500 m, to używamy taśm o rozciągliwości 1-2%.


5. Soft release (sztuk: 1)Soft release jest to taśma łącząca szeklę z bananem. Dzięki softowi możemy sprawnie luzować taśmę, a przy użyciu klamerek, również ją napinać. Instrukcję jak napinać taśmę softem znajdziesz tutaj:

http://slackline-koszmarek.blogspot.com/2016/03/system-ala-janki-czyli-soft-release-z.html?spref=fb.

Ważne, aby zabezpieczyć softa przed samoczynnym luzowaniem. Soft powinien mieć co najmniej 6 przełożeń, bo to oznacza dużą wytrzymałość.


6. Ringi oraz lonża (ringi 2 sztuki, lonża 1 sztuka)

Tutaj znowu powiem krótko, nie oszczędzamy na tych komponentach. W slacku każdy element jest zabezpieczamy podwójnie, więc i tu używamy dwóch ringów, a lonża jest przepleciona jedna przez drugą, czyli żaden element nie jest pojedynczy. Ringi, podobnie jak szekle, również kupujemy tylko z oznaczeniami wytrzymałościowymi.


7. System napinający taśmę


Istnieje wiele sposobów, aby napiąć taśmę. Patenty różnią się od siebie funkcjonalnością, łatwością użycia i ceną. Obecnie na highlinie najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest Cito + hangover. Dobrą i tańszą alternatywą są klamerki i napinanie softem. Systemu opartego na bloczkach nie polecam, bo jest ciężki i drogi, chociaż powoli wracają one wracają do łask z racji tego że trick-highlinerzy napinają taśmy dość mocno.


8. Tejp


Bez niego nie obejdzie się żaden highliner. Widoczne na hajkach tzw. firanki powstają z łączenia taśmy głównej (maina) z zabezpieczającą (back-upem) przy użyciu właśnie tejpa. Jak tejpować taśmę, aby działało to znajdziecie tutaj:


9. Dodatkowe elementy Tutaj należy wymienić: Owijki (min. 2 sztuki) Karabinki stalowe Maillony 10 mm Kilka metrów liny Kilka metrów dodatkowej taśmy Rep sznurek, aby przeciągnąć taśmę

Bez tych elementów będzie ciężko się obyć. Ich ilość zależy od czynników uwarunkowanych daną miejscówką. Wiele osób dodając na Slackmapie nowy spot pisze, co należy zabrać, aby sprawnie powiesić highline.


Mamy wszystko. Co dalej?


Gdy posiadamy już wszystkie elementy możemy przejść do wieszania taśmy. Zaczynamy od znalezienia solidnych drzew. Solidne mam na myśli o co najmniej 1,5 m obwodu, w miejscu którym chcemy powiesić taśmę. Drzewo o takim obwodzie powinno być bezpieczne i wytrzymać siłę z jaką działamy na nie taśmą. Nigdy nie wiemy jak ukorzenione jest drzewo dlatego pamiętaj, że drzewo drzewu nie jest równe. Odradzam używania suchych drzew!


Pierwsze stanowisko

Gdy mamy już znalezione odpowiednie drzewa zaczynamy przygotowywanie stanowiska. Drzewo zabezpieczamy owijką, na którą zakładamy zawiesie, które wiążemy na krawat. Do zawiesia montujemy dwie szekle. Przez wcześniej stejpowaną taśmę zakładamy ringi razem z lonżą. Lonżę przywiązujemy tak, aby nam nie uciekła na środek taśmy (najlepiej do szekli). W szeklę wkładamy nasze końcówki taśm z zaszytymi pętlami. Jako zabezpieczenie używam najczęściej karabinka stalowego, który wpinam w obie szekle, od karabinka ciągnę linę do innego drzewa, które jest najbardziej ustawione w linii prostej do naszego przyszłego hajka. Jeśli ich nie ma, to wtedy wykorzystuję to samo drzewo. Końcówka liny przychodzi do maillona, szekli lub karabinka stalowego, a ten element dalej do zawiesia, które opasa drzewo (dajemy maksymalnie 1 m luzu liny, aby nie była napięta ,ale też żeby nie leżało jej 20 metrów). Jedno stanowisko gotowe.


Teraz możemy przejść z taśmą na drugą stronę. Jeśli nie możemy tego zrobić używamy czegoś, co będzie w stanie przetransportować nam naszego repa (cieńszy sznurek). Ja kiedyś używałem do tego łuku albo kamienia, obecnie robię to dronem. Drugi koniec taśmy przywiązujemy do repa a osoba po drugiej stronie na drugim stanowisku (albo my sami) ciągnie za repa przyciągając do siebie taśmę.


Drugie stanowisko

Zanim przyciągniemy taśmę, warto przygotować sobie wcześniej stanowisko. Robimy wszystko analogicznie do pierwszego stanowiska, tylko teraz dokładamy softa oraz banana. Gdy przyciągniemy taśmę wpinamy ją w gotowe stanowisko. Maina wpinamy do banana, a na taśmie back-upowej wiążemy węzeł frost knot i wpinamy do szekli od back-upu. Sprawdzamy czy taśma nie jest skręcona i czy wszystko się ładnie ułożyło. Gdy to już za nami możemy przejść do napinania taśmy. Po zakończeniu napinania na bananie zawiązujemy węzeł tie-off i skracamy jeśli trzeba węzeł frost-knot na back-upie, tak aby firanki nie były za duże. Teraz zostało nam pójść po lonże, założyć uprząż, zawiązać ładną ósemkę i wbijać na taśmę! Z ważnych to pamiętajcie, aby się asekurować przy krawędziach, podczas wydawania taśmy i kiedy tylko się da! Jak moje słowa dla was to za mało to poczytajcie wypowiedź Macieja: http://kuglarstwo.pl/highline-ostrzezenie-na-wypadek/

207 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie