• Cygan

Wspinanie po lonży

Zaktualizowano: 28 gru 2020

POTRZEBNY SPRZĘT:

  • Taśma slackline, może to być zestaw Buddha lub Monster,

  • Uprząż wspinaczkowa,

  • Ringi highline, w ramach treningu może to być karabinek (najlepiej stalowy),

  • Lonża highline, w ramach treningu może być to 4m liny statycznej.


WSTĘP

Wspinanie się po lonży to nieodłączny element taśm highline, ponieważ gdy spadniemy wisimy na lonży. Aby wrócić do pozycji siedzącej musimy najpierw wspiąć się po lonży, a następnie wykonać obrót wokół taśmy.

W tym artykule postaram się wam przedstawić jak wspiąć się po lonży, aby było to zrobione jak najmniej siłowo. Wszystkie ruchy na taśmie highline możemy wykonać praktycznie użycia siły i niepotrzebnej straty energii.


JAK POWIESIĆ?

Dla treningu wspinania się po lonży taśmę wieszamy nieco wyżej, mniej więcej na wysokości 2-3 metrów. Przed przełożeniem taśmy przez napinacz zakładamy na nią ringi i dopiero wtedy napinamy taśmę. PAMIĘTAJCIE ŻEBY ZABEZPIECZYĆ NAPINACZ, A WOLNY KONIEC TAŚMY PRZYWIĄZAĆ DO DRZEWA. Do ringów przywiązujemy lonżę przy użyciu węzła "ósemka".

Lonżę i uprząż wspinaczkową, którą mamy na sobie łączymy "podwójną ósemką". Jeśli powiesiłeś taśmę tak wysoko że nie możesz dosięgnąć lonży, użyj krzesła bądź innych bajerów ;) Jesteśmy gotowi do treningu! WAŻNE! Staramy się nie spadać na lonżę, ponieważ może ona nas nie wyłapać i uderzymy w ziemie. To boli i nikt tego nie chce. Gdy czujemy, że zaczyna nam brakować siły schodzimy w dół. CO ROBIĆ? Wspinanie zaczynamy od odchylenia się do tyłu, tak by jedną nogę zaprzeć o lonże lub przełożyć udo nad lonżę. Następnie przyciągamy się rękoma i zaczynamy się wspinać. Noga bardzo w tym pomaga, więc nie zapominamy o niej. Gdy złapiemy taśmę dłońmi wykorzystujemy lonżę jak drabinę i wchodzimy po niej stopami. Kiedy nogi będą blisko taśmy zahaczamy taśmę pod kolanem jednej z nóg, a drugą nogą wykonujemy zamach do obrotu wokół taśmy. FILMIK INSTRUKTAŻOWY:

No i to by było na tyle w tym artykule! Zapraszam do przeczytania pozostałych artykułów, gdzie znajdziesz więcej ciekawych informacji na temat tego jak przygotować się do taśm highline :)

56 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie